Najczęściej zadawane pytania

31/12/2019

Tutaj znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dane firmy:
Idle Estate Mateusz Kowalski
ul. Bema 14, 98-300 Wieluń
NIP: 832-201-30-76

Drugi adres siedziby:
ul. Św. Mikołaja 56-57/203
50-127 Wrocław

Potwierdzenie tych danych można znaleźć na stronie rządowej kilkając "Znajdź przedsiębiorcę", a następnie wpisując np. numer NIP na stronie: https://prod.ceidg.gov.pl/

Środki są wykorzystywane w celu zrefinansowania zakupionego mieszkania. Prezentowane mieszkania już są kupione, a nowo zebrane środki są przechowywane na koncie bankowym w celu zgromadzenia do wystarczającej kwoty, aby zakupić kolejną nieruchomość. W przypadku niezgromadzenia wystarczającej ilości środków do zakupu nieruchomości te pieniądze po prostu czekają na koncie. Może się tak zdarzyć, że w przypadku krótkiego okresu trwania umowy pieniądze te nie będą użyte. Nie zmienia to jednak faktu, że odsetki dla inwestora są wypłacane w każdej sytuacji.

Środki na wypłaty odsetek pochodzą z czynszów najmu nieruchomości już wcześniej zakupionych. Ostatnia nieruchomość została zakupiona 29 maja 2020 roku przy ul. Młodych Techników we Wrocławiu.

Jako zarządca mieszkań na wynajem zauważyłem, że zgłaszają się do mnie przede wszystkim ludzie w dwóch sytuacjach. Pierwszy to taki, gdzie chcą kupić mieszkanie i żeby ktoś zajął się wynajmem tego mieszkania. W takich sytuacjach kupowaliśmy mieszkanie i wszystko przebiegało sprawnie. Drugi to taki, gdzie zgłaszali się do mnie ludzie z jakimś problemem z mieszkaniem, które już nabyli. W takim momencie taki problem bardzo trudno rozwiązać.

Zdarzało się nawet, że ludzie zakupili nieruchomość, która praktycznie jest niesprzedawalna. Na nieruchomości ciążą wady prawne, techniczne lub lokalizacja jest na tyle zła, że najlepszą opcją jest sprzedać mieszkanie i kupić inne. To jednak jest duże przedsięwzięcie - kupić i sprzedać mieszkanie (często z problemami), a ci ludzie po prostu chcieli ulokować oszczędności i zarabiać na wynajmie. Nie mieli pojęcia w jakie "bagno" mogą się wpakować. Wiedząc więc jaki jest cel ludzi i chcąc oszczędzić im kłopotów połączyłem wszystkie "klocki do siebie" i tak powstała bezproblemowa forma inwestowania w nieruchomości.

Plany na przyszłość związane są z przekształceniem firmy w spółkę działającą na zasadzie REIT-ów, czyli bardzo podobny system działania co wyżej opisany z tą różnicą, że dochody dla inwestorów nie są opodatkowane podatkiem dochodowym. Być może będzie to w formie Prostej Spółki Akcyjnej, czyli spółki kapitałowej, której możliwość założenia miała być już dostępna w marcu 2020 roku, jednak plany te zostały przesunięte na marzec 2021 roku.

Nie, udzielenie pożyczki nie wiąże się z żadnymi obowiązkami. Zarówno zapłatą podatku PCC od pożyczki, jak i odprowadzeniem podatku od zysku kapitałowych w imieniu inwestora zajmuje się firma. Inwestor nie uczestniczy też na żadnym etapie w procesie wyszukiwania nieruchomości do kupienia, remontu i wynajęcia.

Inwestorowi wypłacane są odsetki w wysokości 5% rocznie. W zależności od preferencji inwestora, odsetki te mogą być wypłacane miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Tak samo jak inne instytucje podajemy wartość brutto odsetek. Oznacza to, że od tej kwoty będzie pobrany podatek od zysków kapitałowych i odprowadzony w imieniu inwestora do Urzędu Skarbowego.

Przykład:

Zainwestowane: 10.000 zł
Odsetki brutto rocznie: 500 zł
Podatek: 95 zł
Odsetki netto rocznie: 405 zł

Pierwsza umowa pożyczki podpisywana jest na 12 miesięcy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Oznacza to, że jeżeli umowa zostanie wypowiedziana w pierwszym miesiącu, to w momencie upłynięcia 4 miesiąca zostanie zakończona.

Jeżeli inwestor z góry wie, na jaki okres chce podpisać umowę, możemy to zawrzeć w treści. Nie będzie to jednak okres krótszy niż 4 miesiące.

Okres ten wynika z dwóch powodów:
1). Od każdej pożyczki firma odprowadza podatek w wysokości 0,5% niezależnie od czasu trwania umowy, nawet jeżeli miałby być to tylko 1 dzień. Okres 4 miesięcy jest więc minimalny, aby to się w ogóle opłacało.
2). W przypadku inwestorów z większym budżetem, może czasem wystąpić konieczność sprzedaży jednej nieruchomości. W tym celu potrzebujemy do 3 miesięcy, aby zgromadzić środki.

Najczęściej jednak będziemy w stanie zaproponować nawet skrócenie tego okresu. Wiedząc bowiem, że jakiś inwestor chce wyjść z inwestycji nie będziemy poczyniać kroków inwestycyjnych i kupować kolejnej nieruchomości, by od razu musieć ją sprzedać.

W takich sytuacjach po prostu ustalamy dogodny dla inwestora termin zakończenie umowy i wypłaty kapitału wraz z odsetkami. Skrócenie tego okresu w takiej sytuacji także będzie dla nas na rękę, gdyż będzie się po prostu wiązało z niższymi odsetkami, gdy ten kapitał czekał na inwestycję.

Aby wypowiedzieć umowę wystarczy poinformować o tym telefonicznie lub mailowo, a całą procedurę dokonamy już zdalnie, przez e-mail.

Tak, jak najbardziej. Nawet rekomendujemy zawarcie dwóch lub więcej umów na różne kwoty na wypadek nieprzewidzianych lub planowanych wydatków, np. naprawa samochodu, wakacje, wesele, odłożenie na wkład własny do zakupu domu, aby móc wychodzić z inwestycji w dogodnym dla siebie czasie i w wybranej kwocie.

Tak, jest taka możliwość.

Nie, udzielenie pożyczki nie wiąże się z wizytą u notariusza.

© 2018-2021 IdleEstate.pl | All rights reserved.
Powered by Webnode
Create your website for free!