top of page
Dom z widokiem rodziny

Sprzedaż nieruchomości

O ile w ubiegłych latach sprzedaż nieruchomości była czynnością stosunkowo łatwą, o tyle dzisiaj już do takich stanowczo nie należy. Wysokie stopy procentowe, niska zdolność kredytowa Polaków, konflikty zbrojne za wschodnią granicą wywołujące niepokój przed zakupem nieruchomości w Polsce, szalejące kursy walut powodujące dużą zmienność cenową dla Polaków mieszkających za granicą i zarabiających w obcej walucie, kiedy kurs dolara lub euro gwałtownie rośnie lub spada, choroby, lockdowny, niepewność zatrudnienia, przechodzenie firm i uczelni w tryb pracy/nauki zdalnej z powodu rosnących cen prądu, gazu i ogrzewania, dynamicznie zmieniające się prawo podatkowe.

Te właśnie czynniki powodują, że rynek nieruchomości (jak jeden wielki organizm) wstrzymał oddech oczekując rozwoju wydarzeń.

Może się to objawiać u właściciela nieruchomości chcącego ją sprzedać tym, że np.:

1) Po wystawieniu ogłoszenia dzwonią sami pośrednicy, chcąc namówić do współpracy. Co dla niezorientowanego właściciela mieszkania może się okazać katastrofą. Wyobraź sobie, że jesteś osobą, która chce kupić mieszkanie i widzisz to samo ogłoszenie w 3-4 różnych biurach z różnymi zdjęciami, czasem wykluczającymi się opisami, różnymi cenami. 

Co sobie wtedy o tym myślisz?

Komuś bardzo zależy na sprzedaży tego mieszkania i nikt się nie chce zdecydować na jego zakup. Coś musi być na rzeczy - wady prawne, ukryte wady techniczne, nieprzyjemne sąsiedztwo, niebezpieczna okolica? Lepiej dla świętego spokoju tam nie dzwonić...

I kiedy właściciel mieszkania nie ma tej perspektywy, strzela sobie w kolano wystawiając swoje mieszkanie w kilku biurach nieruchomości.

2) Kiedy sprzedaż się przeciąga, a właściciel jest już zmęczony odbieraniem telefonów i prezentacjami, to każda wytknięta wada, setny raz zadane to samo pytanie powodują taki wzrost irytacji, że może skutecznie zablokować sprzedaż. 

Rozumiem to. Jesteśmy tylko ludźmi i tak jak punkt wyżej, brak świadomości tego, że perspektywa kupującego jest inna, kontaktuje się z Tobą pierwszy raz i ogląda Twoje mieszkanie pierwszy raz, i jakakolwiek negatywna reakcja lub podejrzany sygnał może wywołać u niego zwątpienie i zawahanie.

Dlatego też tak ważne jest szczególnie dzisiaj wspomóc się osobą, która nie jest emocjonalnie związana z Twoją nieruchomością przy jej sprzedaży.

3) Nieuchronnie zbliżający się termin do kiedy potrzeba jest sprzedać nieruchomość i włączająca się panika, przez którą właściciel z dnia na dzień obniża cenę o -10%, -20%, -30% i tym samym traci dziesiątki tysięcy złotych, które można by normalnie uzyskać, kiedy ta sprzedaż byłaby zaplanowana z uwzględnieniem realnych cen transakcyjnych z aktów sprzedaży podobnych nieruchomości w okolicy, z zaplanowaniem czasu na sprzedaż, aby móc sobie pozwolić na realne testy ceny, przygotowania nieruchomości pod różnego klienta, przedstawiania tej nieruchomości w różny sposób, aby skutecznie ją sprzedać w zaplanowanym czasie i w możliwie jak najwyższej cenie.

Zbierając te 3 problemy w jedną całość stworzyliśmy specjalnie dedykowaną usługą pośrednictwa w sprzedaży przygotowaną specjalnie pod dzisiejsze czasy.

Polega ona na tym, że:

1) Ogłoszenie jest przygotowywane kompletnie przez jedno biuro nieruchomości, aby nie wprowadzać chaosu na portalach ogłoszeniowych i nie wzbudzać niepotrzebnych podejrzeń u kupujących. Zdjęcia są robione w przemyślany sposób, aby uwydatnić atuty nieruchomości, pokazać przestrzeń i światło, zamiast robić zdjęcia po zmroku słabą lustrzanką lub telefonem.

2) Ściągamy z właściciela obowiązek kontaktu z potencjalnymi klientami i innymi biurami nieruchomości, umawianiem spotkań i odbywaniem prezentacji, aby nie narażać transakcji na wysypanie się z powodu zmęczenia materiału przez właściciela i żeby osoba chętna do zakupu mogła poczuć się bardziej swobodnie w mieszkaniu, a nie jak intruz, który nie wie czy może sobie pozwolić na otworzenie szafy czy mebli kuchennych, aby po prostu sprawdzić czy jest tam tyle przestrzeni, aby pomieścił się ze swoimi rzeczami.

3) Przygotowujemy raport cenowy sprzedanych podobnych nieruchomości w okolicy w ostatnim czasie, aby móc zaprojektować plan sprzedaży, który ma twarde podstawy, aby zamknąć się wyznaczonym terminie i w możliwie jak najwyższej cenie.

Jak wygląda współpraca przy sprzedaży krok po kroku?
 

1. Bezpłatna konsultacja telefoniczna.

2. Spotkanie na żywo lub on-line (jeżeli jesteś za granicą lub nie masz możliwości przyjechać do Wrocławia) oraz podpisanie umowy.

3. Zaprojektowanie planu sprzedaży.

4. Przygotowanie zdjęć, video i innych materiałów marketingowych.

5. Prezentacje nieruchomości.

6. Prowadzenie negocjacji z klientami oraz przygotowanie dokumentów do sprzedaży.

7. Asystowanie podczas wizyty u notariusza oraz przekazanie nieruchomości wraz z przygotowaniem protokołu zdawczo-odbiorczego.

Najczęściej zadawane pytania:
 

1. Jakie jest aktualne zainteresowanie nieruchomością w danej okolicy?

Zainteresowanie nieruchomością zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, stan nieruchomości, cena i dostępność podobnych nieruchomości w danej okolicy. Biuro nieruchomości może pomóc w określeniu aktualnego zainteresowania nieruchomością w danej okolicy.

2. Jak kształtują się aktualne ceny nieruchomości?

Aktualne ceny nieruchomości zależą od wielu czynników konkretnej nieruchomości, takich jak lokalizacja, stan nieruchomości, metraż, rok budowy, etap cyklu koniunkturalnego, a także konkurencyjna ilość podobnych nieruchomości na sprzedaż w tej okolic. Biuro nieruchomości może przeprowadzić wycenę nieruchomości, korzystając z różnych narzędzi i metod.

3. Jakie kroki trzeba podjąć, aby sprzedać nieruchomość?

Aby sprzedać nieruchomość, trzeba przede wszystkim określić cenę, udostępnić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości, przeprowadzić prezentację nieruchomości potencjalnym kupującym, przygotować i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, a także podpisać umowę sprzedaży u notariusza.

4. Jakie formalności trzeba załatwić przed sprzedażą nieruchomości?

Przed sprzedażą nieruchomości trzeba przygotować i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty wymagane przez notariusza. Dokumenty te będą się różnić w zależności od sytuacji sprzedającego, a także samej nieruchomości. Czynniki, które mają na to wpływ, to np.: czy mieszkanie było kupione na kredyt hipoteczny, czy zostało nabyte w drodze spadku, czy jest więcej niż jeden właściciel, czy jest nieruchomość gruntowa (np. działka zabudowana domem) czy mieszkanie, a jeżeli mieszkanie to czy pełna własność czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, z księgą czy bez księgi wieczystej.

Dokumenty, które zawsze potrzeba przygotować to:

  • podstawa nabycia (akt notarialny nabycia nieruchomości w drodze kupna, darowizny lub spadku),

  • zaświadczenie o ilości zameldowanych osób w lokalu,

  • dokument o braku zaległości z tytułu czynszu oraz opłat eksploatacyjnych lub o wysokości zadłużenia.


5. Jakie są koszty związane z sprzedażą nieruchomości?

Koszty związane z sprzedażą nieruchomością mogą obejmować opłaty za pośrednictwo, opłaty notarialne, podatek od sprzedaży nieruchomości, koszty przygotowania dokumentów oraz inne koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

6. Jak długo może potrwać proces sprzedaży nieruchomości?
 

Czas trwania procesu sprzedaży nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak popularność nieruchomości, cena, dostępność podobnych nieruchomości w danej okolicy, a także od ilości potencjalnych kupujących. Może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

 

7. Ile kosztuje usługa pośrednictwa w sprzedaży?

Opłata za usługę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości różni się w zależności od lokalizacji nieruchomości, stopnia skomplikowanie transakcji, wartości nieruchomości oraz zakresu usług, jakie mają być świadczone. Opłaty te mogą wynosić od 1-3% w przypadku dużych i drogich nieruchomości, 2-4% w przypadku standardowych mieszkań, do kilkunastu procent w przypadku garaży, miejsc postojowych lub gruntów o niewielkiej powierzchni. Opłaty te są ustalane z klientami indywidualnie.

Co dalej?

Tak naprawdę pomimo dużego doświadczenia w sprzedaży nieruchomości może się okazać, że nie będziemy Ci w stanie pomóc. Dlatego też najłatwiej będzie kiedy usłyszymy się na bezpłatnej konsultacji telefonicznej, opowiesz nam o swojej nieruchomości, o swojej sytuacji i planach związanych ze sprzedażą.

Wypełnij poniższy formularz, aby umówić się na bezpłatną konsultację:

Wypełnij formularz, aby umówić się na bezpłatną konsultację

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page