top of page
  • Zdjęcie autoraMateusz Kowalski

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?


Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym nie różni się znacząco od sprzedaży nieruchomości bez takiego zobowiązania.


W pierwszej kolejności należy ustalić czy sprzedaż nieruchomości przy aktualnych cenach wystarczy na pokrycie pozostałego kapitału kredytu do spłaty. W przypadku mieszkań kupowanych z wkładem własnych nie powinno być problemu na pokrycie tej kwoty ze sprzedaży. Aktualne ceny mieszkań musiałyby spaść więcej niż 10%, aby uzyskana kwota ze sprzedaży nie pokryła pozostałej części kredytu do spłaty.


Przykład: Mieszkanie zostało kupione za 400 tys. zł, gdzie 10% stanowił wkład własny, czyli 40 tys. zł, a kwota kredytu wynosiła 360 tys. zł. W ciągu 2 lat zostało spłaconych 10 tys. zł kapitału kredytu, czyli pozostała kwota kredytu do spłaty wyniosła 350 tys. zł, a mieszkanie zostało sprzedane za 370 tys. zł. Z tej kwoty w pierwszej kolejności zostały spłacony kredyt, a pozostałe 20 tys. zł zostało przelane na konto poprzedniego właściciela.


Na tym przykładzie widzimy, że pomimo iż ceny mieszkań spadły, to wpłacony na samym początku wkład własny pozwolił zabezpieczyć się przed sytuacją, gdzie kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania (ze stratą) byłaby niewystarczająca do pokrycie pozostałej kwoty kredytu.


W takiej sytuacji bank nie wyraziłby zgody na sprzedaż nieruchomości i nie wydał dokumentu potrzebnych do jej sprzedaży. Takim dokumentem jest promesa bankowa, która określa zasady spłaty pozostałej kwoty kredytu przy sprzedaży nieruchomości. Są tam zawarte m.in. takie dane jak: pozostała kwota kredytu przypadająca na konkretny dzień, techniczny numer rachunku bankowego do spłaty kredytu, który najczęściej jest innym rachunkiem niż ten do normalnej obsługi kredytu, dane kredytobiorcy i inne dane potrzebne do dokonania transakcji. Nie ma też przeszkód przed tym, aby nowy nabywca kupił nieruchomość posiłkując się kredytem hipotecznym. Wtedy kredyt poprzedniego właściciela zostaje spłacony kredytem nowego właściciela. Wszystkie dokładne kwoty i numery rachunków bankowych są ujęte przez notariusza w akcie notarialnym sprzedaży nieruchomości na podstawie dokumentów z banków. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszystkie warunki swojej umowy kredytowej i uzgodnić je z bankiem przed rozpoczęciem procesu sprzedaży. Warto też pamiętać, że sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym, trzeba uwzględnić koszty związane z jego obsługą, takie jak raty/odsetki do czasu podpisania umowy końcowej, prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu i inne opłaty, które mogą mieć wpływ na ostateczną cenę mieszkania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do procesu sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym, zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym lub agentem nieruchomości, który pomoże Ci rozwiązać te kwestie. Jeżeli ten temat Cię zainteresował i pojawiły się pytania, na które nie znalazłeś/aś odpowiedzi w tekście powyżej, to zapraszam na bezpłatną konsultację telefoniczną. Zajmuję się sprzedażą nieruchomości na terenie Wrocławia. Jak wygląda współpraca w tym zakresie można przeczytać na stronie sprzedaż nieruchomości.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page