top of page
  • Zdjęcie autoraMateusz Kowalski

Jakie dokumenty do sprzedaży nieruchomości odziedziczonej w spadku?

Sprzedaż nieruchomości odziedziczonej w spadku wymaga przede wszystkim uzyskania postanowienia sądu o stwierdzenie nabycia spadku, które pozwala na legalne posiadanie nieruchomości. Do sprzedaży należy dostarczyć:

  1. Akt poświadczenia dziedziczenia oraz postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku - są to 2 dokumenty potwierdzające, że dziedziczenie zostało przeprowadzone zgodnie z prawem.

  2. Odpis księgi wieczystej nieruchomości - dokument stwierdzający aktualny stan prawny nieruchomości, jest on drukowany przez notariusza przed podpisaniem aktu sprzedaży, a na wcześniejszych etapach sprzedaży pozwala stronie kupującej zapoznać się z jej stanem prawnym w wersji elektronicznej.

  3. Dokumenty od zarządcy budynku (wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej) -zaświadczenie o braku zadłużenia za opłaty administracyjne (potocznie nazywane "czynszem") oraz w przypadku spółdzielcze własnościowego prawa do lokalu także zaświadczenie od spółdzielni kto jest właścicielem nieruchomości.

  4. Zaświadczenie o braku zobowiązań z tytułu podatku od spadku wobec Urzędu Skarbowego.

  5. Zaświadczenie o braku zameldowanych osób.

Te dokumenty mogą się różnić w zależności od konkretnej sytuacji, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z prawnikiem lub notariuszem, którzy doradzą jakie dokumenty są wymagane w danej sytuacji. Jeżeli ten temat Cię zainteresował i pojawiły się pytania, na które nie znalazłeś/aś odpowiedzi w tekście powyżej, to zapraszam na bezpłatną konsultację telefoniczną. Zajmuję się sprzedażą nieruchomości na terenie Wrocławia. Jak wygląda współpraca w tym zakresie można przeczytać na stronie sprzedaż nieruchomości.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page